UMS "Agram" Forum

Forum Udruge minijaturista, maketara i igrača stolnih strateških igara "Agram"
Sada je: sub, kol 24.08.2019 • 6:32 am.

Vremenska zona: UTC+01:00

Započni novu temu  Odgovori  [ 3 posta ] 
Autor/ica Poruka
 Naslov: Start
PostPostano: uto, pro 06.12.2016 • 2:29 pm 

Bok ekipa :) Dugo vrijeme me zanima Warhammer lore, godinama ga pokušavam pratiti.
Uvijek sam htio krenuti s minijaturama, ali društvo nikada nije imalo novaca i vremena za to, pa nije stiglo na dnevni red.

Nedavno sam pronašao ovu stranicu pa me zanima što bi bilo najbolje napraviti za početak, odnosno neko start ulaganje u igru?
Isto tako, ne znam koliko bi novaca trebao biti spreman izdvojiti, barem okvirno.
Prije sam što se igara tiče igrao uglavnom TCGove pa znam da hobiji nisu baš jeftina stvar heh.
Svaka informacija je dobrodošla :)

Vrh

Naslov: Re: Start
PostPostano: uto, pro 06.12.2016 • 7:54 pm 

Pozdrav i dobrodošao na forum!

Nešto nema 40k-ovaca u blizini, pa ću ti ja probat pomoć najbolje kaj mogu 8-) Igrao sam u 5. ediciji, poslije sam prestao jer mi je igra izgubila čar, a i odbijam svako malo kupovat nova pravila.

Dakle, vodeći se nekakvom logikom prvo bi ti trebao rulebook i codex za vojsku koju želiš skupljat/igrat. Rulebook sadrži pravila za igranje same igre, a codexi sadrže opis vojske, bodove za unite, opis opreme, specijalna pravila za tu vojsku i sl. Rulebook možeš nabaviti posebno ili kupnjom starter seta.

Usudio bih se reći da je codex bitnije nabaviti jer ćeš po tome dalje odlučivati koje figure želiš/trebaš. Amry liste koriste organization chart koji je dosta drugačiji nego kad sam ja igrao, pa bi aktivni 40k igrači mogli bolje objasniti kako to sad funkcionira.

Kao što rekoh, Games Workshop ima starter za 40k koji sadrži dvije (male) vojske, mali rulebook, kocke....manje više sve što je potrebno za započeti igrati 40k. Mislim da su vojske koje dolaze u starteru Dark Angels Space Marines i Chaos Space Marines. To je obično dobar početak, pogotovo ako je vojska koja te zanima jedna od tih dvije. A ako nije, GW ima army setove za većinu vojski koje su idealne za početnike (ili širenje vojski) i ušpara se neka lova. A mislim da i sad za Božić izdaju army setove koji su par stotina funti, koji sadrže dovoljno modela za standardnu vojsku i ušpara se koja funta.

E sad, kaj se tiče ulaganja sve zavisi. Ono kaj ti mogu reći je da Games Workshop dosta skuplji od ostalih tabletop igara, tako da za novac koji ćeš potrošiti na otprilike jednu 40k vojsku možeš imati dvije (ili čak više) vojske u nekoj drugoj igri. Codex, koji ti inače nije dostatan za igranje, košta kao kompletni rulebook za neku drugu igru. No, dobra strana je da ćeš prije naći 40k igrača kod nas nego igrača tih drugih igara. Plus još moraš imati u vidu da ćeš morati odvojiti novca i za boje, kistove i sve ostalo kaj treba za slaganje i bojanje figura. Ako imaš opciju nabavke preko interneta, postoji ebay i Wayland Games. Inače, možeš pogledati i Carta Magica, znaju imati svako malo popuste.

Btw, ovdje na forumu ima podforum gdje ekipa prodaje figure, pa se može nabaviti kompletna vojska dosta jeftinije nego da se kupuje sve novo, pa baci oko tamo.

Eto, valjda ti je bar malo pomoglo, možda se javi koji aktivni 40k igrač i podijeli svoju mudrost :g:

Hard as stone, twice as stubborn.

Vrh

Naslov: Re: Start
PostPostano: sri, pro 07.12.2016 • 12:10 am 
UMS "Agram" BSB & Riznica

Pozdrav, Loki!

Ja igram 40k duze vrijeme. Jako je zanimljiva i jednostavna igra. Kako sreces drugacije vrste unita i rase, tako ucis i njihova pravila. Zapravo je bitno da znas kaj tvoja vojska, tvoji uniti rade tje kojasu njihova pravila. Pravila se nalaze u codexu svake rase i jos u ponekim supplementima koji nisu obavezni ali daju dublji dozivljaj neke rase. Takodjer, opca pravila se nalaze u rulebooku, koji je dostpan u raznim varijantama isto kao i codexi i supplementi ;)

Kaj se tice samih modela, istina je da su skupi, makar je to jako relativan pojam. Ono sto je sigurno je da us svi modeli plasticni, sa jako visokom dozom detalja i dobre su kvalitete. E sad kak se kome svidjaju, ovisi. O ukusima se ne raspravlja, jel?
Preporuka je da prodjes kroz net, pogledas hrpu raznih fotki raznih rasa, procitas ponesto pozadinskih prica o svakoj rasi i vidis kaj se TEBI svidja. Odaberi rasu koja ti se svidja, jer nema najjace rase, sve su jake, opake, mogu se igrati na turnirima i svaka moze pobjediti svaku.
Nakon sto se odlucis za rasu, prouci codex odabrane rase. Tad kreni nabavljat figure od bazicnih jedinica/unita koji se nazivaju trupe. To ce ti sigurno trebati. A to se i preporuca u codexu. To je onaj hobisticki dio z a pocetak.
Igracki dio za pocetak ti trebaju codex i rulebook. Oba moras procitati nekoliko puta, tj prouciti. Za to vrijeme sastavljas i farbas figure koje si nabavio. Kad napravis 2 unita trupa i jednog karaktera, koji ti je warlord, mozes pokusati odigrati partiju i isprobati pravila u praksi. Za to mozes pitat nekog od iskusniji igraca da odigra protiv tebe tj da ti pokaze mehaniku igre u praksi. I tak ucis pravila i tvoja vojska raste dok ne sakupis dovoljno iskustva i figura za samostalno odigrat pravu partiju.
E sad da se vratimo na sakupljanje vojske i kupovinu figura. Postoje razni boxovi, kompleti army dealovi isl. u kojima dobijes dosta figura. Kupujuci tako mozes ustedit, ali oni su dosta skupi pa moras odjednom iskesirat dosta novaca. Obicno se za pocetal isplati uzeti neki set da sto vise figura, tako da ims sto slagati/farbati i igrati dok opet ustedis za nes novo.

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 3 posta ] 

Vremenska zona: UTC+01:00

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gosta.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir: