UMS "Agram" Forum

Forum Udruge minijaturista, maketara i igrača stolnih strateških igara "Agram"
Sada je: uto, lis 22.10.2019 • 5:39 pm.

Vremenska zona: UTC+01:00

Započni novu temu  Odgovori  [ 13 postova ] 
Autor/ica Poruka
PostPostano: čet, kol 20.08.2015 • 12:56 pm 

Dakle, obzirom na Age of Sigmar fijasko, na opće mrtvilo igraće scene i blago rečeno nezainteresiranost za ETC 2015, što dalje?

Na Captains meetingu u Pragu (na kojem sam sudjelovao kao predstavnik Hrvatske) je dogovoreno da se pokrene glasanje (najkasnije do kraja 9 mjeseca) o tome koji sustav pravila će se koristiti za Mass Fantasy Battles(MFB) sustav na ETC-u 2016 u Ateni.

Opcije će biti od 8th nedirnute, AoS, famozni The 9th Age, Kings of War 2 i još neki manje poznati sustavi.

Mi bi se, kao igraća zajednica također trebali malo pokrenuti i izdogovarati što i kako dalje...hoćemo li prihvatiti ETC konsenzus kao "alfu i omegu wargaminga u Hrvata" ili ćemo krenuti nekim svojim putem neovisno o rezultatu ETC ankete?

Sudeći po rečenom od strane kapetana na sastanku, nekako mi se čini da najveću težinu nose KoW2 i 9th Age, s prevagom na stranu 9th Age-a što se tiče igraćeg sustava (čak postoji inicijativa povezivanja autora The 9th Age-a i Mantica kako bi pravila dobila službeni company suport; naime, jedan od autora The 9th Age-a i jedan zaposlenik Mantica su bili nazočni na turniru te smo ih povezali kako bi otvorili dijalog u tom smjeru).

Mene bi zanimalo i kako naša zajednica diše po pitanju ponuđenih sustava i postoji li sustav koji bi većina nas bila spremna podržati kako u navedenom glasovanju za anketu tako i za core sustav pravila za Arenu kao najveći i najprominentniji domaći MFB turnir.

P.S. Koristim Mass Fantasy Battles (MFB) kraticu umjesto WFB obzirom je WFB kao takav "mrtav" i trenutno se trebamo odlučiti koji sustav implementirati kao flagship sustav za našu igraću zajednicu.

Vrh

PostPostano: čet, kol 20.08.2015 • 1:30 pm 

S obzirom da nas je na captains meetingu pretstavljao debeli proćelavi lik, smatram da smo već dio mainstream-a, te bi jednostavno trebali pričekati šta će drugi reći i primit jedan u dupe sa osmjehom...

Šalu na stranu, možda da pričekamo Lukića i Razona da izbace svoje ideje, pa da se onda upuštamo u neke zvijezde vodilje i slično. Iskreno, nisam niti čitao još ovo Devete godine ili Kraljeve rata, da si ne umanjim količinu razočarenja koje mogu dobiti tijekom čitanja Lukinjovog i Razonovog AC-a. Veliki sam pobornik first come, first served.

Osvajač Najpametnijeg teksta napisanog na ovom forumu 2012.
Osvajač Forumskog jebača godine 2013.
2014...to be continued

Vrh

PostPostano: čet, kol 20.08.2015 • 2:39 pm 
UMS "Agram"

Fala Franjo kaj si nas predstavljao, te na informacijama!

Ja glasam da se svakako priklonimo kojem god sustavu medjunarodna zajednica izabere. Iliti ETC/Šac/9th/štagod.

A pod 'mi' ne podrazumijevam na Cro zajednicu; posto ona vec neko duze vrijeme ne postoji, vec na sve one pojedince koji zele pohadjati turnire unutar i izvan granica.
Da se razumijemo, apsolutno nista igracima u RH ne znaci da li Agram kao udruga podupire Šac, Agram komp ili MMA ruleset. Oni ce jednako (NE)igrati neovisno o tome.

Jedino kome znaci su turnirski igraci; tu treba ukljuciti one izvan nasih granica. I mi, turnirski igraci, se mozemo dogovoriti da odrzavamo turnire po tim nekim 'medjunarodnim' standardima; dok sa smijeskom primamo sto god nam oni dali (Lovro, priznaj da ti to fali, ipak si ti mazohist u dusi).

Nadalje, slazem se da jedini sustavi koji imaju sansu da zazive su 9th i KoW2, kada pricamo o MFB (kako je to Franjo lijepo objasnio).

A za kraj, Agram komp, 9th ed ili sto vec. Eh, zadnjih x godina Agram kombinira svoj komp sa drugima ili preuzima druge u cjelosti. To ide i FAQove, Errate... Iako Agram ima (ili je nekad imao) bolji proizvod od onoga sto nude stranci, barem pola clanova zajednice je bilo vise priklonjeno tim dr sustavima. Tako da i sada, da Agram izda naj 9th ed ikad vidjenu; to ce pasti u vodu prije nogo uopce dobije sansu za zazivjeti; pre malo ljudi je ostalo. Moooozda, ako se novom Agram sistemu da sansa na Areni ga ljudi prihvate. Nisu velike sanse za to; i da je on sam pola koplja bolji od konkurencije. :-(

Vrh

PostPostano: čet, kol 20.08.2015 • 5:35 pm 
UMS "Agram" BSB & Riznica

Aj vi lijepo prodajte figure i pocnite se bavit airsoftom ili nekim drugim sportom cija se pravila ne mijenjaju ovisno o potrebi za prodajom figura.
ili igrajte Bloodbowl! :-)

Vrh

PostPostano: čet, kol 20.08.2015 • 8:08 pm 

Citat:
A pod 'mi' ne podrazumijevam na Cro zajednicu; posto ona vec neko duze vrijeme ne postoji, vec na sve one pojedince koji zele pohadjati turnire unutar i izvan granica.
Da se razumijemo, apsolutno nista igracima u RH ne znaci da li Agram kao udruga podupire Šac, Agram komp ili MMA ruleset. Oni ce jednako (NE)igrati neovisno o tome.

Ne znam da li ja spadam u kategoriju "Cro zajednica" ili "pojedinci koji žele pohađati turnire u i van granica" ali meni nije bio problem (manjka) volje igranja Worke kao takve za eventualan nastup na ETC-u nego mi je apsolutno svaku želju za istim ubio ETC AC koji se sveo na siledžijsko nadmetanje u duljini i debljini pimpeka, na internacionalnom nivou. Takav debilan AC uz nepotrebno glupi ETC Q&A, koji izgleda kao produkt nečijeg liječenja nagomilanih frustracija (ona sekcija o Spirit Leechu i Insp. Presenceu je eklatantan primjer), uz samu činjenicu da je aktualna edicija prestala postojati par mjeseci prije samog ETC-a je za mene bio no brainer da se uopće ne uključim u cijeli projekt od samog njegovog početka. Previše para i vremena za nešto šta znam da me ne bi veselilo.

E sad... Ako će 9th edition finalni proizvod izgledati kako prve dvije skice Alfa verzije najavljuju - nemam nikakvog problema sa time da se taj sistem igra i na Arenama. Također smatram da nas apsolutno ništa ne obvezuje uzimati ikakve mentalne isprdke likova poput Furiona u vidu tumačenja pravila. Zašto bi jedan poljski dilkan bio pametniji od naših dilkana? Zašto se ne bi vidjelo kakav je finalni proizvod zvan 9th edition te onda da eventualno sami, na razini igračke zajednice odlučimo je li neko pravilo loše, kosi li se sa dosadašnjom igračkom filozofijom (house rulesima) itd.
Bez onih standardnih sranja koja se godinama gombaju tu - "Ti si to pravilo stavi na turniru koji ti organiziraš, ovo organiziramo mi i mi kažemo da to ne valja iako možda i valja, ali ako je od tebe, iz inata ga nećemo preuzeti."

Vrh

PostPostano: pon, kol 24.08.2015 • 6:59 pm 

Igrati ću ono što će igrati većina i ono što će biti međunarodni standard.

Zašto? Jer mi je dosta Global-Lokal patriotizma: Agram AC-a, ETC-ac, TMI AC-a, Ljubljana AC-a, STMS AC-a. Split AC-a.

Ne zato što su loši, svaka čast svakom organizatoru, ali sam skromnog mišljenja da se identitet turnira se gradi zanimljivim scenarijima a ne zadiranjem u mehaniku igre. To je dio koji TO u regiji još nisu shvatili.

Isto tako mislim da je baš taj lokal patriotizam i overcomplicated AC uzeo danak na interes CRO zajednice

Osobno, prosto mi je dostatoga da za svaki turnir na kojemu sam bio u zadnje tri godine ima svoju iteraciju pravila. Osobno više nemam ni vremena ni živaca proučavati svaki AC kod priprema za turnir, zanimaju me pravila po kojima se igra i to je to.

Upravo iz toga razloga i nisam išao na neke turnire na koje sam mogao, neda mi se čitati skriptu pravila i opterećivati mozak gomilom informacija koje imaju vijek trajanja do kraja tog nekog turnira.

U međuvremenu, igrati ću 40 K 8-)

BTW, Nema šanse da Mantic preuzme bilo što oko Offical delegiranja pravila, forget about it and dont even hope. GW će ih prosto rastaviti na proste faktore ;)

Split Summer Brawl 2012 BPA
-
TMI 2012 BPA
-
AAW2012 BPA
-

Vrh

PostPostano: pon, kol 24.08.2015 • 7:14 pm 
UMS "Agram"

On your six! je napisao/la:
BTW, Nema šanse da Mantic preuzme bilo što oko Offical delegiranja pravila, forget about it and dont even hope. GW će ih prosto rastaviti na proste faktore ;)

Tu si u krivu. MAntic moze sa Kings of War napraviti sto god hoce.

Evo par komentara sa stranih foruma.
Citat:
If a company like Mantic would want to get in on what the community is doing, they should (IMO) try to somehow purchase (or request permission to use) the rulespacks from both of what the Swedes and Furion are doing, spend a month merging them all together while renaming everything that could be interpreted as GW IP.

After the IP lawyers give their final blessings, slap the Mantic header on top, rename it (KoW ETC Professional Edition) and release it to the masses while avoiding any GW Copyright Infringements.

Indeed, from what I gather Mantic already spoke with the guys doing 9th, so who knows maybe something like is would happen.

Citat:
The future warhammer could also include some of the most unique KoW armies, or include Mantic units in their corresponding warhammer army.

I mean, for the last years Mantic has been selling their minis mostly to be used in WHFB games. They know that, and that's why they have supported ETC in the past. Likewise for AoW, Scibor, Titan Forge, Russian Alternative, Black Tree, Hasslefree, Raging heroes, Reaper and and dozens and dozens of miniatures that won't suddenly decide that they'll no longer make fantasy miniatures.

A lot of shops have been carrying Mantic even though no one plays KoW, because a zombie is a zombie and Mantic zombies are much cheaper than GW's.

Citat:
Now, whether the KoW ruleset is good enough I don't know, but it certainly seems to have potential - and if Mantic are willing to listen to feedback and tweaks (which they seem to be doing!) they can improve their own ruleset, not adopt some bastardized version.

Vrh

PostPostano: pon, kol 24.08.2015 • 7:52 pm 

Sumnjam da će Mantic radit 9th edition, sa šveđanima ili bez njih, i onda izdat to kao svoja pravila.

Mantic ima KoW na kojem su jako radili da se odvoji od WHFB i da bude unikatan, tak da bilo kakva 9th edition bi bilo potkopavanje svega kaj su do sad radili.

Hard as stone, twice as stubborn.

Vrh

PostPostano: pon, kol 24.08.2015 • 9:19 pm 

Razon daj budi ozbljan.
Kada se priča o poslu na razini GW-a forum talks keyboard busnessmena koji su možda završili fakultetsku poslovnu simulaciju ne igraju nikakvu ulogu, to znaš i sam. No, back to topic.

-
TMI 2012 BPA
-
AAW2012 BPA
-

Vrh

PostPostano: pon, kol 24.08.2015 • 9:45 pm 

Marinko, to nisu priče keyboard biznismena, nego realne informacije.

Osobno sam pričao sa likom iz mantica koji je bio na ETC-u i postoji interes za pregovore sa 9th age ekipom.

Što će od toga točno biti, vrijeme će pokazati, ali ima potencijala.

Vrh

PostPostano: pon, kol 24.08.2015 • 10:12 pm 

Zaposlenik Mantica može značiti bilo što, možda je domar ;)

S druge strane, a što ste mislili da će Mantic reći, da ga ne zanima? Ne, uvijek će reći da ga zanima jer imaju otvoreno- afirmativan pristup zajednici. Da si mu ponudio vojsku na prodaju rekao bi da ga zanima lol

Kada ti netko veli da postoji interes to inače znači da te neće otvoreno otkačiti nego razvodnjavati i birokratski usporavati razvoj bilo čega to točke ništavila. ( Imaš dosta takvih primjera na ovom forumu )

U ovom slučaju ona točka kada ljudi shvate da besplatno odrađuju game development firmi koja će to indirektno prodavati.

Dajte, realne informacije yeah. Samo čekajte ;)

-
TMI 2012 BPA
-
AAW2012 BPA
-

Vrh

PostPostano: uto, kol 25.08.2015 • 8:03 am 

Čovjek je sales manager...;)

Nije domar...;)

I da, realno su zainteresirani za pokriti ta pravila službenim plaštom firme, svijesni su koliko bi im to moglo donijeti u budućnosti.

Moj stav je oprezni optimizam, dok je tvoj posprdni cinizam i u tome je problem! ;)

Vrh

PostPostano: sub, ruj 05.09.2015 • 12:15 pm 

Eltharion je napisao/la:
Moj stav je oprezni optimizam, dok je tvoj posprdni cinizam i u tome je problem! ;)

Nije u tome problem, probaj ponovo ;)

-
TMI 2012 BPA
-
AAW2012 BPA
-

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 13 postova ] 

Vremenska zona: UTC+01:00

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gosta.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir: