UMS "Agram" Forum

Forum Udruge minijaturista, maketara i igrača stolnih strateških igara "Agram"
Sada je: čet, stu 14.11.2019 • 3:04 pm.

Vremenska zona: UTC+01:00

Započni novu temu  Odgovori  [ 4 posta ] 
Autor/ica Poruka
PostPostano: ned, pro 24.12.2006 • 9:43 am 

Jeste li ikad pravili dijelove terena (npr. statue i slicno) od gipsa? Koliko je to dobar materijal za takvu svrhu? Da li ga i cime premazujete da zastitite povrsinu i detalje na njoj?
Svaki savjet je dobrodosao.

Vrh

Naslov:
PostPostano: ned, pro 24.12.2006 • 10:00 am 
UMS "Agram"

Ja nisam izrađivao nikakve terene s gipsom, ali imam s njim iskustva utoliko što mi je sestra izrađivala svakojake gluposti iz kalupa. Gips je malo, po meni prekrhak, i lako se slomi, tj. razmrvi. Finta jest, da se, recimo, od nekog stuffa (glina, green stuff, brown, nešto...) napravi kalup, pa da se zgipsa, al to mi je malo preeekrhko. Kak se ono kaže: IMHO. :g:

Vrh

Naslov:
PostPostano: ned, pro 24.12.2006 • 10:19 am 

Kalupe možeš izrađivati iz gline ili glinamola. Kad si napravio kalup i osušio se, premaži ga lanenim uljem i prekrij tankom folijom tako da uđe u sve udubine. To ti je postupak koji će te prvo izliđivati dok ne skužiš sistem, ali ti omogučuje ponovno korištenje kalupa, bez razbijanja.
A što se gipsa tiče, pomješaj ga tako da u količinu gipsa koju ljevaš dodaš 1/4 sadrenog pijeska i 1/4 drvofixa. To sve lijepo pomiješaš, malo ti je gušće nego sam gips, mao se dulje suši ali ja čvrsto, jer ga ljepilo i pijesak fixiraju.
Kad to odliješ, osuši, lagano potegni za krajeve celofana i izvadi van
Voila!

Vrh

Naslov:
PostPostano: ned, pro 24.12.2006 • 10:24 am 

Naravno, gips je vrlo krhka stvarčica. ali samo ako koristiš gips za građevinarstvo..Pokušaj koristiti kvalitetnije vrste gipsa koje se mogu naći u, vjerovao ili ne, trgovinama namjenjenim medicinskoj opremi, pogotovo ako u izlogu iste vidiš stvari za stomatologe i slične struke...
Imam iskustva s gipsom, i mogu reći da postoje vrste gipsa koji se stvarno daju lijepo oblikovati (mislim da bi bilo moguće oblikovanje s onim što koristite za pinovanje :hm: ), naravno, uz odgovarajući nastavak
:idea:

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu  Odgovori  [ 4 posta ] 

Vremenska zona: UTC+01:00

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gosta.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir: