UMS "Agram" Forum

Forum Udruge minijaturista, maketara i igrača stolnih strateških igara "Agram"
Sada je: pet, kol 29.08.2014 • 6:13 am.

Vremenska zona: UTC + 01:00

Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ] 
Autor/ica Poruka
PostPostano: pon, tra 12.04.2004 • 3:32 pm 
Ex presidente del UMS "Agram"

Najčešći komentari na mog svjetlećeg necrona su bili: "Kak ti se dalo?"
Pretpostavljam da većini ljudi nije do kopanja po netu i traženja shema, trošenja love na el. elemente, opeklina od lemilice isl, ali u slučaju do postoji netko zainteresiran za dodavanje svjetlosnih efekata na svoje minijature ili privatnu kolekciju terena evo par slika i nekoliko korisnih savjeta.

Za sastavljanje sklopa koji omogućava da LED svijetli ili treperi su vam potrebni sljedeći elementi:
slika
-LED (light emiting diod) od 3V promjera po vašoj želji (ima ih od 3mm, 5mm...)
-elektrolitski kondenzator od 100 mikrofarada i 63V
-kondenzator kapaciteta u ovisnosti o brzini treperenja koju želite postići (0.01 mikrofarad daje frekvenciju treperenja od 1Hz, 0.001 mikrofarad od 10Hz itd.)
-naponski pretvornik ICL7660 ili ICL 7660S (integrirani krug)
-kućište za naponski pretvornik
-izolirana žica za spajanje elemenata
-baterija od 1,5 V
-od alata: cvikcange (neki ih zovu i sjekača kliješta), lemilica, žica za lemljenje, nije neophodno ali ponekad dobro dođe i voltmetar/ampermetar.

Ti elementi se spajaju po sljedećoj shemi:
slika

NAPONSKI PRETVORNIK (ICL 7660 ili ICL 7660S):
Prvo što treba znati jest kako odrediti koji je koji pin na naponskim pretvorniku - Postavi ga pred sebe tako da je točka/rupica na gornjoj strani integrirca s lijeve strane. Integrirac ima osam pinova i oni idu ovim redosljedom: doljnji red s lijeva na desno 1-4, gornji red s desna na lijevo 5-8. ()
Druga bitna stvar oko integriraca je da su jako osjetljivi na visoke temperature. S obzirom da lemilica razvija cca 180-420 C direktno lemljenje na pinove integrirca će ga vjerojatno pregoriti. Umjesto toga, nabavite kučište za integrirac sa osam rupa za pinove i lemite sve na pinove kučišta, a po završetku lemljenja upiknite integrirac u kučište.
ELEKTROLITSKI KONDENZATOR (C2):
On ima svoje dvije nožice od kojih je jedna + pol, a druga -pol. Minus pol je označen na samom el. kondenzatoru. Vrlo je važno spojiti ga upravo onako kako je to nacrtano na shemi tj. +pol konda na pin 2 integrirca, a - pol konda na pin 4 integrirca. To je važno zato što su elektrolitski kondenzatori za razliku od običnih prednabijeni na neki napon (u našem slučaju na 63V) i u slučaju krivog spajanja prilikom uključenja u struju eksplodiraju.
KONDENZATOR (C1):
Za razliku od elektrolitskih, obični nisu prednabijeni, imaju zračni raspor a ne elektrolite i sasvim je svejedno koju nožicu spajate na pin 7, a koju na pin 8. Vodite brigu samo o frekvenciji titranja koju želite postići.
LED:
LEDovi su poluvodički elementi koji kada su protjecani strujom isijavaju svijetlost. Prednost LEDova nad žaruljicama je što troše puno manje struje i ne pregaraju. LED ima dvije elektrode, duža je anoda (+), a kraća je katoda (-). Anoda se spaja na pozitivan pol izvora, a katoda na negativan. U slučaju obratnog spajanja LEDu se najvjerojatnije neće ništa desiti, ali neće ni svjetliti.
Slično kao i integrirani krugovi i LEDovi su osjetljivi na visoke temperature i moguće ih je pregoriti prilikom dužeg lemljenja. Savjetujem da si prilikom lemljenja LED pridržavate sa klještima za onu elektrodu koju trenutno lemite (i to između vrha LEDa i mjesta koje lemite). Na taj način će vam kliješta služiti osim za pridržavanje i za odvođenje topline.

Na shemi se još nalazi elemenat označen sa R1 i nacrtan je isprekidano. To je fotodioda i ona služi da LED ne svijetli na danjem svijetlu - za neku vrstu uštede baterije. Nju slobodno izbacite iz kruga, a radije dodajte između pina 3 i -pola baterije sklopku kojom ćete moći gasiti i paliti LEDove po želji.
Ovakav sklop omogućava titranje LEDa na određenoj frekvenciji. Ako želite da vaš LED svjetli konstantno jednostavno iz sheme izbacite kondenzator C1, a sve ostalo spojite.
Prednost ovog sklopa je to što omogučava da LEDovi predviđeni za napajanje od 3V svijetle priključeni samo na 1,5V. To pak daje veći izbor prikladno malih baterija.

Na kraju za one koji su si dali truda i pročitali cijeli post do kraja, ovo izgleda teže i kompliciranije nego što zaista jest. Pokušao sam napisati objašnjenja tako da sklop može sastaviti i netko tko nema pojma kaj je npr. kondenzator. Iskreno, ni ja sam ne kužim u potpunosti neke stvari (šta točno radi C2 u krugu :-k ). My point is, ako nikad niste radili išta slično, još uvijek je dovoljno da kupite elemente i spojite ih kao što je prikazano na slici i da osvjetlite npr. landing pad za 40k.
I sam sam početnik na ovom području ali ću rado odgovoriti na pitanja (ako ih znam pogotovo, a ak ne znam svejedno ću odgovorit nekaj bezveze da ne ispadne da nema pojma :wink: )

Vrh

Naslov:
PostPostano: pon, tra 12.04.2004 • 5:25 pm 

Jeli imas pojma jel imaju di za nabaviti one full full jake BIJELE led diode a ne ove zute....

Kao male neonke...

Treba mi za gejmboj..

Vrh

Naslov:
PostPostano: uto, tra 13.04.2004 • 12:41 am 

Prilično sam siguran da ne trebaš LED, ali ako baš želiš uzmi tu "LEDicu" koja je prije bila na gameboyu, otiđi u chipoteku i pitaj kaj je to točno i imaju li oni to. Uostalom, kako sam našao na http://www.iguanalabs.com, bijeli LED ni ne postoji.

Vrh

Naslov:
PostPostano: uto, tra 13.04.2004 • 2:10 am 

*ebo....A onda nije led nego nes slicno i sitno ko i led....

ono full full jako bijelo svjetlo a tako je isto mala lampica ko i dioda...

Vrh

Naslov:
PostPostano: uto, tra 13.04.2004 • 6:50 pm 

A čuj, to kaj izgleda ko dioda niš ne mora značiti. Imaš žarulje potpuno istog oblika kao i LED (izvana, na prvi pogled). Tek kad bolje pogledaš vidiš unutra žarnu žicu koja nikako nemre biti dio diode.

Vrh

Naslov:
PostPostano: uto, tra 13.04.2004 • 10:34 pm 

a je znam...Nisam ja to tako bas "blizu" gledao...Nije mi se dalo otvarati i sidati cijelu masku..

ocito budem morao..

Vrh

Naslov:
PostPostano: čet, tra 15.04.2004 • 6:50 pm 

Postoje potpuno prozirne i neobojane LED-ice. I mislim da se mogu nabaviti u Chipoteci bez ikakvih problema.

Vrh

Naslov:
PostPostano: pet, tra 16.04.2004 • 1:06 pm 
Klub Zmaj

Mnogo dobra fora za svetlosne efekte, narocito za makete svemirskih brodova/obicnih brodova/whatever je sledeca. Negde u unutra[njost makete postavi se jedna LED, i pored nje se stavi kraj optickog kabla, tako da vecina emitovane stvetlosti pada na kraj kabla. Na povrsini maketa se izbuse male rupice, i tu se utaknu vlakna iz optickog kabla (sto vise vlakana ima kabl, vise ce biti svetlecih tackica).

Vrh

Naslov:
PostPostano: čet, tra 07.04.2005 • 11:55 am 

Ovako, prozirne diode su ful normalne i mogu se bez beda nabavit u bilo kojem elektronickom ducanu (a sigurno u chipoteci).

Za gameboy jedino pazi da nabavis tocno iste!! Ne trosi svaka jednako struje pa bi ti se moglo desit da nesto drugo pregori ako stavis prejake...

E da... PAZI KOD LEMLJENJA!!! Ne drzat lemilicu predugo na zici koju lemis! Prvo ju zagrij sa strane i onda kad je vruca toliko da topi lem i sama od sebe, onda na brzinu zalemis ono sto moras. Najbolje je da ju ugrijes sa strane, prekines drzat okidac i onda brzo zalemis prije nego se ohladi. Na taj nacin ces sigurno sprijecit da ti pregore ostale komponente od prevelike topline (nece ih stic zagrijat, samo ce lem otopit) a i zastiti ces ih od mozebitnog prevelikog napona koji zna na nekim lemilicama bit dovoljan da spali sklop.

@lord warrior

Thanks sto si me sjetio!! ;) sad vec stvaram megalomanske planove... :drool:

Vrh

Naslov:
PostPostano: čet, srp 21.07.2005 • 7:34 pm 

ima li negdje slika tog chuda?

Vrh

Naslov:
PostPostano: uto, kol 02.08.2005 • 2:31 pm 
UMS "Agram"

Evo upravo pročitao post i moram te pohvaliti na uloženom trudu.Fakat si to objasnio da to svatko može napraviti.
Ovakve stvari sam radio u Ruđeru na vježbama(ali davno je to bilo ...zamišljen pogled u daljinu...) i imam jedno pitanje gdje bih trebao u krugu staviti nekakvu sklopku ili prekidač da bih mogao uključiti/isključiti po potrebi?

It is with coffee alone I set my mind in motion.

Vrh

Naslov:
PostPostano: uto, kol 02.08.2005 • 2:58 pm 
UMS "Agram"

Ungrim je napisao/la:
...gdje bih trebao u krugu staviti nekakvu sklopku ili prekidač da bih mogao uključiti/isključiti po potrebi?

Na + pol baterije B1 (prekidas tok struje na izvoru).

Vrh

Naslov:
PostPostano: pet, lip 16.06.2006 • 8:27 pm 

poz... odradio sam ovo sa shemice... ali imam neke probleme...

ovako...

kad sam sve to lepo vezao dioda je pochela da treperi sve brze i brze a zatim je skroz svetlela... onda je izblejala i pochela da treperi..
ali... stavio sam kondenzator od 68nF shto je trebalo dati frekfencu od nekih 0.3 0.4Hz... shto bi trebalo da je oko 3sekunde... ali meni ustvari treperi oko 3 puta u sekundi...???
drugo... ledica samo trepne... moze li se izvesti da ona svetli i ne svetli periodichno ( znachi 3-4 sekunde svetli pa isto toliko ne)???

hajd ako moze pomoc :)

e da... upotrebio sam icl7660s sa josh nekom ekstenzijom posle..
imam josh neka pitanjca al daj prvo ova krupna da reshimo...

hvala!

Vrh

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ] 

Vremenska zona: UTC + 01:00

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir: